Historia
Od sekcji po klub
Powstała w marcu 1963 roku sekcja kolarska dziś jest pełnoprawnym i prężnie działającym klubem sportowym.

Tradycja
Ponad 55 lat historii kolarstwa na Dolnym Śląsku i sukcesów ogólnopolskich i międzynarodowych.

Zawodnicy
Z klubu wywodzą się m.in. Mateusz Rudyk – pierwszy polski medalista w sprincie na torze 2019, Konrad Tomasiak czy Bartosz Rudyk.

Darmowe treningi
Dzięki wsparciu sponsorów i prężnej działalności nasi zawodnicy trenują bezpłatnie.

Amatorzy
Na treningi byłych kolarzy i amatorów-sympatyków klubu przyjeżdżają trzy pokolenia kolarzy, ok. 50 osób.
Początki
Od sekcji do klubu
Klub oficjalnie powstał w marcu 1963 roku, kiedy zarejestrowana została sekcja kolarska Moto-Jelcz Oława.
W latach 70 w klubie trenowali i zwyciężali tacy świetni zawodnicy, jak: Zbigniew Rudyk, Bogumił Woszczyna, Mieczysław Karłowicz, Wiesław Burdelak oraz bracia Tomasz i Andrzej Serediukowie. W połowie lat 80 również Zdzisław Wrona i jego brat Marek.
Pierwsi medaliści
Kolarskie sukcesy
Lata 1989 i 1990 to sukcesy naszych wychowanków w Tour de Pologne, kolejno wygrywali Marek Wrona i Mieczysław Karłowicz. Zdzisław Wrona z sentymentem wspomina zwycięstwo nad niemieckim kolarzem legendą: Olafem Ludwigiem na jednym z etapów Wyścigu Pokoju (1986) oraz Igrzyska Olimpijskie w Seulu (1988), gdzie był najlepszy z Polaków – 17 miejsce. W 1983 roku Andrzej Serdiuk przywiózł brąz z MŚ.
W 1998 roku sekcja kolarska usamodzielniła się i powstał KKS Moto Jelcz-Laskowice. Przez kolejne 5 lat (do zamknięcia działalności) zawodnicy startowali w najważniejszych wyścigach kraju, a także za granicą.
Z początkiem XXI wieku sekcję rozwiązano (2003). Jednak na reaktywację trzeba było czekać tylko do roku 2007. Pomogli w tym pasjonaci: Władysław Piszczałka (i jego firma AGBUD), a także były zawodnik jelczańskiego klubu Bogusław Stelczyk (STELWELD).
Reaktywowany USK Moto Agbud Stelweld Jelcz-Laskowice postawił na szkolenie młodzieży.
Z klubu wywodzą się tak wspaniali obecnie seniorzy, jak:
- Mateusz Rudyk – pierwszy polski medalista w sprincie na torze 2019 (również zdobywca pucharu świata w torowym sprincie w sezonie 2017/2018),
- Konrad Tomasiak czy Bartosz Rudyk.
Sukcesy 2018
Nie tak dawno temu
Obecnie w klubie prężnie działa sekcja żaków, młodzików oraz juniorów młodszych i juniorów. Rok 2018 to 55-ta rocznica powstania klubu uświetniona pasmem wspaniałych sukcesów naszej najstarszej (reprezentacyjnej) grupy juniorów prowadzonych przez trenera Zygmunta Walczaka. Poza wieloma sukcesami w wyścigach rangi regionalnej ze znakomitej strony w Mistrzostwach Polski 2018.
Juniorów pokazali się:
- Michalski Łukasz, zdobywca złotego medalu indywidualnie ze startu wspólnego,
- Jakub Byczkowski i Damian Bieniek, zdobywcy złotego medalu w wyścigu na czas parami,
- Jakub Byczkowski, Damian Bieniek, Szymon Stelczyk i Marcin Zarębski – trzecie miejsce w jeździe drużynowej na czas,
- wicemistrzem Polski w kryteriach na rok 2018 został Jakub Byczkowski, a reprezentantem kraju na mistrzostwach świata w Innsbrucku był Damian Bieniek.
Nasza przybudówka
Dominacja Masters na Dolnym Śląsku
Sukcesy w 2018 roku stały się też udziałem naszych mastersów. Grupa Masters UKS to nieformalna, ale prężna organizacja zrzeszająca byłych zawodników klubu, obecnych sympatyków, sponsorów, krewnych i znajomych, trenująca na co dzień z naszymi grupami młodzieżowymi UKS MOTO AGBUD STELWELD JELCZ-LASKOWICE.
I tak w najważniejszym na Dolnym Śląsku cyklu wyścigów amatorskich Via Dolnyśląsk w swoich kategoriach wygrał Jarek Zygmąt, a drugie i trzecie miejsce zajęli: Jacek Mikulski oraz Bogusław Stelczyk.